Jak wyleczyć próchnicę?

Jak wyleczyć próchnicę?

Niewątpliwie jedną z najczęstszych chorób zębów, która jednocześnie jest także bolesna i dokuczliwa, stanowi próchnica. Początkowy rozwój tej przypadłości jest wprost niezauważalny, jednak w efekcie prowadzi do sporych konsekwencji i nieestetycznych ubytków. Warto wiedzieć, jak leczyć próchnicę, ponieważ odpowiada za nią wiele różnych zaniedbań oraz czynników. Jedną z przyczyn może być niepoprawna higiena jamy ustnej czy dieta bogata w cukier. Warto wiedzieć, jak postępować w razie zdiagnozowanej próchnicy i jak leczyć zęby.

Jak się rozwija próchnica?

Próchnica to bardzo cicha choroba zębów, która rozwija się w jamie ustnej w szybkim tempie i nie dając o sobie żadnych sygnałów. W początkowych stadiach nie widać jej gołym okiem. Wydaje się, jakby zęby były zdrowe, ponieważ nie doskwiera żaden ból czy dyskomfort. Jednak z czasem sytuacja znacząco się pogłębia i wywołuje bardzo bolesne reakcje. Leczenie zębów mińsk mazowiecki jest niezwykle ważne już od najmłodszych lat pacjenta. Początkowa próchnica może być wykryta specjalnym laserem diagnostycznym, dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. To właśnie dentysta jest w stanie zdiagnozować ją nawet na wczesnym etapie, używając zaawansowanego sprzętu. 

Kolejny etap jej rozwoju jest nieco bardziej widoczny, ponieważ dostrzec go można w obrębie szkliwa. Jednak nadal nie daje żadnych objawów w postaci bólu. Dopiero wtedy, gdy próchnica obejmie zębinę, niestety pojawią się dolegliwości bólowe. Silny ból pojawia się wtedy, gdy choroba sięga samej miazgi zęba. Aby tego uniknąć, wystarczy regularnie przeprowadzać przegląd dentystyczny, by reagować na wszelkie zmiany tak szybko, jak tylko się da.

W jaki sposób można zdiagnozować próchnicę?

Z racji tego, że na początku próchnicy nie widać gołym okiem, przegląd u stomatologa okazuje się doskonałym sposobem, aby zdiagnozować najmniejsze zmiany. Specjaliści wykorzystują w tym celu trzy narzędzia, które pozwalają na precyzyjny wgląd w stan zębów oraz jamy ustnej. To m.in. laser diagnostyczny, które obiektywnie ocenia plamki na zębach. Za jego sprawą możemy się upewnić, czy oznaczają one demineralizację, przebarwienia czy może ubytku, które trzeba leczyć. Kolejnym narzędziem jest mikroskop. Daje on bardzo duże powiększenie, dzięki czemu dentysta dostrzeże już nawet najmniejsze zmiany w jamie ustnej. Jeśli w grę wchodzi diagnoza próchnicy nawet w przestrzeniach międzyzębowych, wtedy z pomocą przyjdzie specjalistyczna kamera wewnątrzustna.