Leki przeciwhistaminowe na alergie – czy są bezpieczne?

Podstawową formą złagodzenia objawów uczuleń są leki przeciwhistaminowe na alergie. Preparaty te dostępne są w dwóch zasadniczych wersjach. Leki krótkotrwałe odznaczają się bardzo szybkim działaniem, przynosząc nam ulgę niemal błyskawicznie. Efekt uboczny jest jednak taki, że mogą one pogorszyć nasz refleks oraz powodować senność. Z tego też powodu, nie zaleca się zażywania ich przed prowadzeniem samochodu. Z kolei ich alternatywa, którą stanowią preparaty o dłuższym działaniu, nie powodują senności, w szybki sposób ograniczając działanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się tematowi leków antyhistaminowych i opowiemy, czy powodują one groźne dla zdrowia skutki uboczne.

Różna generacja, różna efektywność

Cechą szczególną leków przeciwhistaminowych na alergie jest to, że na rynku natknąć możemy się na dwa ich typy. Pierwszym z nich są leki antyhistaminowe pierwszej generacji, czyli preparaty nieco starsze, lecz wciąż obecne w generalnym obiegu. Ponieważ ich skład oddziałuje na większą część organizmu ludzkiego, włącznie z receptorami, w preparatach tych znajdziemy więcej możliwych skutków ubocznych. Oprócz wyżej wspomnianego osłabienia oraz pogorszenia zręczności, leki te mogą powodować skutki uboczne w układzie krwiotwórczym, układzie nerwowym lub wątrobie. W niektórych przypadkach dochodzi także do zwiększonego przyrostu tkanki tłuszczowej oraz pobudzenia apetytu.
Z kolei leki antyhistaminowe drugiej generacji mają uaktualniony, bezpieczniejszy skład, nie powodujący poważniejszych efektów ubocznych. Z tego też powodu, to właśnie one są traktowane jako współczesna, podstawowa forma walki z objawami alergii. Leki tej kategorii działają przeciwzapalnie, a także nie zaburzają naturalnego przebiegu choroby. Dzięki temu, symptomy alergii są niemal nieodczuwalne, zaś chory nie musi martwić się o dodatkowe komplikacje zdrowotne.

Czy takie leki możemy podawać dzieciom?

Mówiąc krótko: tak, ale tylko wtedy, gdy skonsultujemy się wpierw z lekarzem. Ze względu na swój skład, leki przeciwhistaminowe na alergie mogą oddziaływać silniej na wciąż kształtujący się organizm naszej pociechy. Po przyjrzeniu się objawom występującym u dziecka, lekarz sam ustali nie tylko zalecany lek, ale także odpowiednio zredukowaną dawkę, która nie zaszkodzi maluchowi.

Company Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *