Jaskra należy do jednej z najczęstszych chorób oczu. W jej przebiegu następuje uszkodzenie nerwu wzrokowego, w efekcie czego dochodzi do pogorszenia i utraty wzroku.
Pierwsze stadium choroby przebiega na ogół powoli i bezobjawowo. Diagnostyka oczu jest bardzo ważna, szybsze wykrycie choroby pozwala na odpowiednie leczenie jaskry i poprawę stanu wzroku.
Za jedną z przyczyn jaskry jest uważane wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jednak są pewne przesłanki, które mogą sugerować bycie w grupie szczególnego ryzyka. Są to osoby:
Dobra diagnostyka jest kluczowym elementem, w dobraniu najlepszego leczenia. Podczas wizyty u specjalisty wykonywane są między innymi takie badania jak: badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i inne. Nie zawsze konieczna jest operacja jaskry i zaćmy, wszystko zależy od tego jak bardzo zaawansowana jest choroba u pacjenta. W pierwszej kolejności stosowane są leki w postaci kropli do oczu. Powszechnie stosowane jest też leczenie przy użyciu lasera.
W przypadku bardziej zaawansowanej choroby może pojawić się ostry atak jaskry. jego objawami są bardzo silny ból oka, głowy, często towarzyszą temu też wymioty. Zaburzenia widzenia, rozmyte kształty i dyskomfort podczas patrzenia sygnalizują poważny stan pacjenta, i najczęściej wymaga on nagłej hospitalizacji. Operacja jaskry i zaćmy jest zabiegiem, podczas którego uszkodzona i zmętniała soczewka jest zastępowana sztuczną. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, i na ogół tego samego dnia pacjenci mogą już wrócić do domu. Czas pełnego powrotu do zdrowia to ok. 4-6 tygodni. W tym czasie zaleca się unikanie zakurzonych miejsc, noszenie okularów z filtrami UV.