Zabiegi otolaryngologiczne wykonywane przez chirurga laryngologa obejmują między innymi takie działy medyczne jak: chirurgia rekonstrukcyjna, szczęki, nosa, gruczołów ślinowych, języka, zatok przynosowych, ale również zabiegi endoskopowe zatok przynosowych oraz inne te związane z leczeniem schorzeń przełyku i dolnych dróg oddechowych.
Zabiegi laryngologiczne może wykonać doświadczony specjalista z zakresu laryngologii operacyjnej. W przypadku zaburzeń centralnego układu nerwowego potrzebne mogą być takie zabiegi jak: adentonima, adenotonsillotomia, operacja kieszonki epitympanalnej ucha, septoplastyka – plastyka przegrody nosowej, czy też konchoplastyka – korekta małżowin nosowych. Do podstawowych zabiegów podjętych w systemie popołudniowym zaliczyć można: płukanie uszu, punkcje i płukanie zatok – zabieg Proetza, usuwanie ciał obcych z nosa, gardła i uszu.
Do zabiegów otolaryngologicznych wykonywanych czy to w systemie ambulatoryjnym, czy pełnym znieczuleniu, należy odpowiednio się przygotować, zgodnie z zaleceniami specjalisty i procedurami obowiązującymi w danej placówce medycznej. Przede wszystkim należy pamiętać o wykonaniu niezbędnych badań, do których zaliczyć można np. morfologię z rozmazem, czy też krzepliwość krwi, potwierdzenie grupy krwi. Dorośli mają zwykle obowiązek poddać się wcześniejszemu badaniu EKG, bądź RTG klatki piersiowej, a w przypadku dzieci kwalifikowanych do operacji, po wykonaniu niezbędnych badań przed danym zabiegiem laryngologicznym, należy udać się do pediatry, by ocenił wyniki oraz zbadał dziecko.Przed samymi zabiegami otolaryngologicznymi nie należy spożywać posiłków na 6 godzin przed planowym znieczuleniem. Najpóźniej na 2 godziny przed zabiegiem można wypić nie więcej niż 1/2 szklanki wody, herbaty. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci, którzy na co dzień przyjmują leki wpływające na krzepliwość krwi, przyjmujących takie leki jak Polocard, Acard.