Podstawową formą złagodzenia objawów uczuleń są leki przeciwhistaminowe na alergie. Preparaty te dostępne są w dwóch zasadniczych wersjach. Leki krótkotrwałe odznaczają się bardzo szybkim działaniem, przynosząc nam ulgę niemal błyskawicznie. Efekt uboczny jest jednak taki, że mogą one pogorszyć nasz refleks oraz powodować senność. Z tego też powodu, nie zaleca się zażywania ich przed prowadzeniem samochodu. Z kolei ich alternatywa, którą stanowią preparaty o dłuższym działaniu, nie powodują senności, w szybki sposób ograniczając działanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się tematowi leków antyhistaminowych i opowiemy, czy powodują one groźne dla zdrowia skutki uboczne.
Cechą szczególną leków przeciwhistaminowych na alergie jest to, że na rynku natknąć możemy się na dwa ich typy. Pierwszym z nich są leki antyhistaminowe pierwszej generacji, czyli preparaty nieco starsze, lecz wciąż obecne w generalnym obiegu. Ponieważ ich skład oddziałuje na większą część organizmu ludzkiego, włącznie z receptorami, w preparatach tych znajdziemy więcej możliwych skutków ubocznych. Oprócz wyżej wspomnianego osłabienia oraz pogorszenia zręczności, leki te mogą powodować skutki uboczne w układzie krwiotwórczym, układzie nerwowym lub wątrobie. W niektórych przypadkach dochodzi także do zwiększonego przyrostu tkanki tłuszczowej oraz pobudzenia apetytu.
Z kolei leki antyhistaminowe drugiej generacji mają uaktualniony, bezpieczniejszy skład, nie powodujący poważniejszych efektów ubocznych. Z tego też powodu, to właśnie one są traktowane jako współczesna, podstawowa forma walki z objawami alergii. Leki tej kategorii działają przeciwzapalnie, a także nie zaburzają naturalnego przebiegu choroby. Dzięki temu, symptomy alergii są niemal nieodczuwalne, zaś chory nie musi martwić się o dodatkowe komplikacje zdrowotne.
Mówiąc krótko: tak, ale tylko wtedy, gdy skonsultujemy się wpierw z lekarzem. Ze względu na swój skład, leki przeciwhistaminowe na alergie mogą oddziaływać silniej na wciąż kształtujący się organizm naszej pociechy. Po przyjrzeniu się objawom występującym u dziecka, lekarz sam ustali nie tylko zalecany lek, ale także odpowiednio zredukowaną dawkę, która nie zaszkodzi maluchowi.