Choroba Hashimoto a prawidłowe odżywianie

Choroba Hashimoto a prawidłowe odżywianie

Z chorobą Hashimoto zmaga się dość duża grupa osób, co sprawia, że praktycznie każdy z nas ma w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu kogoś właśnie z tą chorobą. Dieta i prawidłowe odżywianie zgodne z zaleceniami jest bardzo ważnym elementem, który wspomaga leczenie. Podczas konsultacji z dietetykiem uzyskamy kompendium wiedzy na temat tego, jakie produkty wpływają na nasz organizm pozytywnie, a z jakich powinniśmy zrezygnować przy chorobie Hashimoto.

Choroba Hashimoto w pigułce

Na wstępie warto wyjaśnić czym jest choroba Hashimoto. Otóż sprowadza się ona do tego, że organizm produkuje nadmierną ilość przeciwciał przeciwko antygenom tarczycy. W efekcie dochodzi do trwałego uszkodzenia komórek tarczycy i tym samym do upośledzenia wydzielania hormonów. Zazwyczaj skutkuje to niedoczynnością tarczycy, z którą trzeba zmagać się już przez resztę życia. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowa dieta odpowiadała naszym gustom kulinarnym, ponieważ jej przestrzeganie będzie trwało przez wiele długich lat. Na szczęście z pomocą dietetyka nie będzie to trudne, a nam szybko uda się „zaprzyjaźnić” z chorobą, z którą przyszło nam żyć.

Prawidłowe odżywianie przy chorobie Hashimoto

Jak już wspomniano przy chorobie Hashimoto dieta powinna być dobierana indywidualnie, po uprzednim wywiadzie, co umożliwi powodzenie w leczeniu. Ponadto kaloryczność posiłków powinna być dostosowana do masy ciała osoby chorej, jej aktywności fizycznej oraz prowadzonego stylu życia. To na co warto zwrócić uwagę w diecie są z pewnością produkty bogate w pełnowartościowe biało, tłuszcze o dużej zawartości kwasów omega 3 oraz węglowodany, które mają niski indeks glikemiczny. W trosce o zdrowie i prawidłową przemianę materii posiłki powinny być przyjmowane 4-5 razy dziennie, przy czym ostatni posiłek należy przyjąć nie później niż 3 godziny przed planowanym pójściem spać. Dieta powinna obfitować w świeże i sezonowe produkty, które są jak najmniej przetworzone. Co do płynów, to zaleca się sięganie po wodę, zieloną herbatę oraz herbaty owocowe. Łączna dzienna ilość płynów powinna wynosić ok. 2 litrów.

Co jeść, a czego unikać?

Przy chorobie Hashimoto dieta musi składać się z pewnych zalecanych produktów, które dietetyk uwzględnia przygotowują plan żywieniowy. Do tych produktów należą: ryby morskie i słodkowodne, chude mięso, jaja (szczególnie żółtka jaj), warzywa kiszone, świeże warzywa i owoce, siemię lniane, orzechy, olej rzepakowy, olej lniany, mleko kokosowe. Z kolei lista produktów niezalecanych, którą warto zapamiętać to: przede wszystkim produkty wysoko przetworzone (słone przekąski, dania w proszku, płatki śniadaniowe, parówki, słodycze, fast foody), kostki rosołowe, tłuszcze nasycone trans (margaryna utwardzona) oraz napoje gazowane.