Cukrzyca – nie musi być wyrokiem

Cukrzyca – nie musi być wyrokiem

Osoby, które dowiadują się o tym, że chorują na cukrzycę często się załamują. Wielokrotnie bowiem słyszy się w mediach, czyta w Internecie, że to schorzenie, to dla wielu wyrok. Tak naprawdę, stosując się do odpowiednich zaleceń, z cukrzycą można normalnie żyć. Osoby, które zapadły na tę chorobę i stosują odpowiednią dietę, w połączeniu z leczeniem farmakologicznym doskonale się czują i mogą brać udział w wielu aktywnościach.

Jak zatem zadbać o swoje zdrowie, kiedy lekarz stwierdzi cukrzycę lub stan przedcukrzycowy? Podpowiadamy poniżej. Dzięki naszym wskazówkom osoby, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy, mogą go zahamować, a nawet z niego wyjść, dzięki czemu w ich życiu nie pojawi się cukrzyca.

Lekarze uważają, że początkowy etap obu przedstawionych wyżej dolegliwości nie wymaga farmakologicznej interwencji. Wystarczy przestrzegać odpowiedniej diety, która pozwoli na usystematyzowanie glukozy we krwi. Z badań wynika, że najlepsza do chorych osób jest dieta śródziemnomorska.

Jak pokazały badania wspomniana dieta działa doskonale nie tylko na osoby, które chorują na cukrzycę, ale również na te, które mają problemy z sercem, ciśnieniem krwi czy profilem lipidowym. Stosowane w niej produkty posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu u chorych na cukrzycę znacznie obniża się odporność na insulinę. Dlatego dieta śródziemnomorska jest tak często polecana przez lekarzy i dietetyków osobom borykającym się ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą.

A co, jeśli nie wiemy, czy chorujemy na wyżej wymienione schorzenia. Jak rozpoznać cukrzycę? O tym poniżej.

Kiedy z naszym organizmem zaczyna dziać się coś niedobrego, warto poddać go obserwacji. Dzięki niepokojącym objawem, które mogą się pojawić, jesteśmy w stanie określić, co może nam dolegać i udać się z wątpliwościami do lekarza. Pierwszymi zauważalnymi objawami cukrzycy są:

  • pojawienie się większego pragnienia
  • oddawanie moczu częściej niż dotychczas – ilość przekraczająca 3 litry na dobę
  • ropne zmiany, które pojawiają się na skórze
  • stan zapalny narządów płciowych i moczowych.

Powyższe objawy towarzyszą cukrzycy, jednak nie należy samodzielnie stwierdzić, że na nią chorujemy. Jeśli zauważymy je u siebie konieczna będzie wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania. Na ich podstawie będzie w stanie ocenić, czy z naszym organizmem dzieje się coś złego. Być może nie będzie to cukrzyca, a jedynie stan przedcukrzycowy, który będzie można zahamować odpowiednią dietą oraz wzmożonym ruchem (spacery, praca w ogrodzie, siłownia).