Niedoczynność tarczycy – choroba dopadająca coraz większą liczbę osób

Niedoczynność tarczycy – choroba dopadająca coraz większą liczbę osób

Niedoczynność tarczycy pojawia się u coraz większej rzeszy ludzi. Często nazywana jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Jej podstawową przyczyną jest niedobór hormonów tarczycy. Rozpoznanie tej choroby jest dość trudne, z racji objawów, które mogą sugerować wiele innych schorzeń. Okazuje się, że jeden gruczoł jest odpowiedzialny za pracę wielu narządów, co w konsekwencji sprawia, że choroba dotyczy wielu narządów i układów. Dlatego postawienie trafnej diagnozy w oparciu o objawy jest bardzo trudne. Aby stwierdzić, że dana osoba choruje na niedoczynność tarczycy, konieczne są specjalistyczne badania, które jednoznacznie to potwierdzają. W przeciwnym wypadku chorzy mogą być leczeni na depresję, choroby skórne, problemy sercowe i wiele innych. Taki rozwój wypadków dotyczy przede wszystkim osób, które zapadły na subkliniczny rodzaj niedoczynności tarczycy.

Tarczyca, to gruczoł, który, jako jeden z niewielu, występuje w organizmie człowieka nieparzyście. ZNajduje się w dolnej części szyi, na przedniej jej ścianie. Gruczoł ten odpowiedzialny jest za wydzielanie hormonów: tyroksyny, kalcytoniny i trójjodotyroniny. Wymienione hormony są odpowiedzialne za prawidłową pracę trzech układów: ruchu, krążenia i nerwowego. Hormony wytwarzanie przez tarczycę są odpowiedzialne również za odpowiednią gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie, syntezę białek oraz zużywanie tlenu. Jak więc widać – tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem w organizmie człowieka, a jej odpowiednie działanie istotne dla prawidłowego jego funkcjonowania.

Skoro tarczyca i wydzielanie przez nią gruczoły są tak ważne w organizmie człowieka, należy zadać sobie pytanie, co należy zrobić, aby wyeliminować jej zaburzenia. Jakie przyczyny je powodują?
Pierwszą z nich i najważniejszą jest choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Zaburzenie to nie jest bolesne, dlatego człowiek nie odczuwa, że dzieje się z nim coś złego. Zapalenie to samoczynnie wyniszcza tarczycę, przez co zaburzona zostaje produkcja hormonów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Inną przyczyną pojawiających się problemów jest utajona, inaczej zwana subkliniczną, niedoczynność tarczycy. Ma ona podobne objawy, co kliniczna. Leczenie jodem, który jest promieniotwórczy to kolejna przyczyna, która powoduje zaburzenia w odpowiednim wydzielaniu hormonów tarczycy. Tego typu jodowanie wykonuje się ze względu na raka tarczycy lub wole guzkowe nadczynne.