Gdy szaleją nam hormony

Gdy szaleją nam hormony

Endokrynolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego. Endokrynologia to nauka, która zajmuje się rozpoznawaniem oraz terapią schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów dokrewnych, odpowiedzialnych za procesy wydzielania wewnętrznego. Należą do nich tarczyca, przysadka mózgowa, przytarczyce, jajniki, nadnercza, jądra, trzustka.

Zaskakujące objawy problemów z hormonami, czyli endokrynolog prywatnie

Endokrynolog często diagnozuje i leczy schorzenia, w przypadku których objawy bywają niespecyficzne. Czyli takie, których najczęściej nie wiążemy z zaburzeniami układu hormonalnego i które w potocznym mniemaniu raczej przypominają wiele innych chorób. Warto rozważyć konsultację u endokrynologa prywatnie zwłaszcza gdy zanotujemy gwałtowne wahania wagi ciała, łysienie, nadmierne owłosienie ciała, nieregularne cykle miesiączkowy, obniżenie tonu głosu (w przypadku kobiet), nadmierna senność, bezsenność, nadmierne uczucie zimna, nadpotliwość, spadek odporności.

Skierowanie od internisty

Pacjent podejrzewający u siebie występowanie problemów z układem hormonalnym powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź internisty. Na podstawie wywiadu lekarskiego, może on podjąć decyzję o skierowaniu na wizytę do endokrynologa. Endokrynolog w trakcie wizyty zadaje szereg pytań dotyczących objawów i dotychczasowej historii chorób pacjenta. Może również poruszyć kwestię zaburzeń układu wydzielania wewnętrznego w rodzinie chorego. W przebiegu pierwszej wizyty ma także nieraz miejsce badanie palpacyjne, zwłaszcza okolic szyi. Specjalista endokrynologii jest zarazem uprawniony do przeprowadzenia badań USG, biopsji tarczycy i pozostałych gruczołów, a także wykonania badań scyntygraficznych, radiologicznych czy endoskopowych. Zasadne jest zwłaszcza uzyskanie informacji na temat poziomu hormonów w organizmie pacjenta.