Zabieg usunięcia chorego zęba łączy się z nieodwracalnymi zmianami w jamie ustnej. W przypadku ekstrakcji zęba, warto zadbać o jak najszybsze uzupełnienie braków. Przemawiają za tym przede wszystkim względy zdrowotne. Braki w uzębieniu mogą przyspieszyć próchnicę oraz psucie się pozostałych zębów. Warto więc zadbać o to, aby w przyszłości ryzyko problemów w jamie ustnej było jak najbardziej zminimalizowane. Jednym z najwygodniejszych i najlepszych rozwiązań jest wstawienie implantów zębowych.
Implanty można określić jako specyficzne protezy zębowe. Od protez różni je to, że są zakładane na stałe. Implanty w postaci tytanowych śrub są wszczepianie w kość. W ten sposób zastępują korzenie brakujących zębów. Implant jest bardzo stabilny, ponieważ w procesie gojenia dochodzi do zrostu z kością. Implantolodzy proces ten nazywają osteointegracją. Warto wiedzieć, że nie trzeba wszczepiać implantu w miejsce każdego utraconego zęba. Jeśli pacjent ma duże braki w uzębieniu, implantolog może zdecydować się na implanty w kilku miejscach. Następnie na tych kilku implantach, umieszcza się korony i protezy zębowe.
Umiejscowienie implantów w jamie ustnej to oczywiście nie koniec zabiegów. Na tytanowym wszczepie montowany jest sztuczny ząb – korona protetyczna. Nie odbiega ona wyglądem od naturalnego uzębienia. Lekarz zawsze tak dobiera koronę, aby pasowała ona kształtem oraz kolorem do pozostałych zębów. Korona na implancie jest umieszczona w jamie ustnej najczęściej 3-4 miesiące po wszczepieniu implantu. Zdarzają się jednak przypadki, że korona na implancie pojawia się w ciągu jednego dnia. Korona może być przykręcona lub zacementowana. Implantolodzy wybierają metody umieszczenia korony na implancie. Warszawa i inne duże miasta to obfitują w gabinety oferujące implanty stomatologiczne. Warto rozważyć takie rozwiązanie – jest kosztowne, ale jest to inwestycja w zdrowie.