Niedoczynność tarczycy – niedogodności z nią związane

Niedoczynność tarczycy – niedogodności z nią związane

Osoby, które zachorowały na niedoczynność tarczycy, doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że życie z nią często nie jest łatwe. Nie tylko źle się czujemy, ponieważ jesteśmy ospali, często w szybkim tempie przybieramy na wadze, mamy problemy z koncentracją i zajściem w ciążę, ale również do końca życia zmuszeni jesteśmy przyjmować środki farmakologiczne, które wspomagają naszą tarczycę w prawidłowym funkcjonowaniu.

Jednym ze środków, do przyjmowania których jesteśmy zmuszeni jest lewotyroksyna. Preparat ten stosuje każdy, kto choruje na niedoczynność tarczycy. To właśnie on odpowiedzialny jest za prawidłowy poziom TSH w naszym organizmie. Ten, kto choruje na niedoczynność tarczycy, nieważne, czy jest to kobieta czy mężczyzna, nie powinien liczyć na samoistne wyleczenie wspomnianej choroby. Owszem, jest to możliwe, ale tylko w przypadku, kiedy niedoczynność tarczycy pojawia się jako poporodowe zapalenie lub jest to polekowa niedoczynność. Inne przypadki nie są wyleczalne. Aby dobrze się czuć, jak wspomnieliśmy wyżej, pacjent zmuszony jest do regularnego przyjmowania lewotyroksyny. Podczas przyjmowania leku należy pamiętać, że najważniejsze jest przyjmowanie go zawsze o tej samej porze, przede wszystkim rano i bez względu na wszystko – na czczo. Po przyjęciu leku nie można nic jeść przez 30 do 60 minut. Lek należy popić dużą ilością wody lub wody z witaminą C.

Jeśli leczenie farmakologiczne nam nie wystarcza, nadal czujemy się nie do końca dobrze, kilogramy nie chcą spadać, możemy wspomóc się odpowiednią dietą. Odpowiednia dieta jest doskonałym rozwiązaniem. Można jeść zdrowo i smacznie, a przy tym wspomagać tarczycę.

Naukowcy dowiedli, że odpowiednia dieta wspomaga chorą tarczycę. Niektórzy uważają, że jest wręcz koniecznością, jeśli chcemy, aby nasz metabolizm odpowiednio funkcjonował. Powinny ją stosować szczególnie osoby, które mają nadwagę lub są otyłe.

Każdy, kto miał biologię w szkole powinien wiedzieć, że tarczyca, choć jest malutkim gruczołem występującym w organizmie człowieka, odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu, w tym w odpowiedniej gospodarce minerałami i składnikami odżywczymi. Dzięki prawidłowej pracy tarczycy nie ma mowy o wspomnianej wyżej nadwadze czy otyłości.

Produkowane przez tarczycę hormony, aby odpowiednio funkcjonować muszą mieć odpowiednią ilość jodu w organizmie. Jeśli chorujemy na niedoczynność tarczycy, jego zawartość powinna wynosić nawet 150ug. Pamiętajmy o tym przygotowując posiłki.