Tarczyca i związane z nią problemy

Tarczyca i związane z nią problemy

Choroby tarczycy są obecnie uznawane za jedne z najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych. Pojawiają się w momencie zaburzeń produkcji hormonów – niedostateczna nazywana jest niedoczynnością, zaś nadmierna – nadczynnością. Poza wynikami laboratoryjnymi, zaburzenia można zobaczyć na badaniu ultrasonograficznym. Lekarz dokonuje pomiaru wielkości gruczołu. Kolejnym objawem, który sugeruje problem, są pojawiające się na gruczole guzki. Jest to nieprawidłowa tkanka, która wytworzyła się na tarczycy. Najczęściej wspomniane guzki można wyczuć dotykiem. Najczęściej wspomniane zmiany mają łagodny charakter. Należy mieć jednak na uwadze, że rzadziej, ale jednak mogą pojawić się także odmiany złośliwe.

Co ciekawe – wspomniane wyżej objawy mogą istnieć równocześnie lub z osobna. Chorzy, którzy cierpią na nadczynność tarczycy, z pewnością słyszeli o określeniu “wole”. Czym jest ten termin i dlaczego pojawia się w rozmowach o chorobach tarczycy? O tym poniżej.

Wole pojawia się na szyi chorego. Pacjenci, u których na gruczole pojawiły się guzki, mogą spotkać się z określeniem wole guzowate. Naukowcy dowiedli, żę ów wole nie musi być powiązane z powiększeniem tarczycy, a co za tym idzie – nie musi być widoczne. Innym rodzajem, który również wyróżnia się w zaburzeniach wspomnianego gruczołu jest wole miąższowe. Pojawia się w momencie, kiedy tarczyca jest chora, jednak nie ma na niej guzków. Innym rodzajem tego widocznego elementu, który zwiastuje chorobę tarczycy jest wole miąższowe. Pojawia się, kiedy u chorego nie pojawiły się zmiany ogniskowe w postaci guzków. Innymi rodzajami wola są wole proste – które charakterystyczne jest dla powiększonej tarczycy oraz wole zamostkowe – pojawiające się u osób, u których tarczyca sięga aż do klatki piersiowej – poniżej mostka. Okazuje się, że nieprawidłowości pojawiające się w budowie tarczycy nie zawsze uznawane są za chorobę. Często nie mają znaczenia klinicznego, a wykrywane są przypadkowo podczas rutynowych badań. Nie oznacza to jednak, że po wykryciu można je lekceważyć. Jeśli u pacjenta zostały wykryte nieprawidłowości, należy wykonać szczegółowe badania, które pozwolą na ocenę niebezpieczeństwa owego schorzenia dla naszego zdrowia.

Należy pamiętać, że wykrycie choroby tarczycy nie należy do łatwych, z racji nieswoistych objawów, które można pomylić z innymi chorobami. Dlatego też, jeśli lekarz podejrzewa, że możemy chorować na jeden z rodzajów zaburzeń tarczycy – nadczynność lub niedoczynność, powinien zalecić wykonanie szeregu badań, który tę tezę potwierdza.