Niedoczynność tarczycy – odpowiednia diagnoza

Niedoczynność tarczycy – odpowiednia diagnoza

Wykrycie niedoczynności tarczycy niekiedy bywa trudne. Dzieje się tak ze względu na różnorodne objawy, które pasują do wielu schorzeń. Jeśli zatem zauważymy,że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego, warto udać się do endokrynologa, który zleci odpowiednie badania.

Poza badaniami laboratoryjnymi, warto wykonać USG tarczycy, które pomaga ustalić,co jest przyczyną pojawienia się wspomnianego schorzenia. Kiedy okaże się, że mamy problem z tarczycą, ważne będzie odpowiednie leczenie, które pozwoli na normalne funkcjonowanie organizmu. Najczęściej stosowanym sposobem leczenia jest regularna suplementacja hormonów, które regulują poziom tyroksyny w organizmie. Najczęściej stosuje się lewotyroksynę, która działa tak samo jak hormon wytwarzany przez tarczycę. Pomimo, iż na rynku jest kilka odmian lewotyroksyny, lekarz endokrynolog, który prowadzi chorego dobiera mu odpowiedni dla organizmu i zaleca jego stosowanie.

Należy pamiętać, że dobór odpowiedniej dawki suplementu jest bardzo ważny. Jest to pierwszy krok do wyregulowania pracy tarczycy, a tym samym – do lepszego funkcjonowania organizmu. Pamiętajmy, że nie możemy samodzielnie ustalać dawki leku, który będziemy przyjmować. Tylko endokrynolog może ustalić początkową, jak również kolejne dawki. Leczenie hormonami, w tym tyroksyną musi być ściśle monitorowane, szczególnie w początkowej fazie stosowania. Dawki hormonów muszą być ustalane na podstawie wykonanych badań. Szczególną uwagę na wyniki badań należy zwrócić u pacjentów, którzy chorują na pierwotną niedoczynność tarczycy. Tutaj bardzo istotne są regularne pomiary hormonów, w szczególności poziomu TSH we krwi. Początkowy etap, to badanie TSH co 6 do 12 tygodni. Jeśli leczeniem farmakologicznym uda się wyrównać, badania powtarza się co pół roku lub rok. Jeśli u chorego lekarz stwierdził niedoczynność wtórną lub trzeciorzędową, co pewien czas będzie musiał on wykonywać badanie poziomu tyroksyny.

Każdy pacjent powinien pamiętać, że bezwzględnym warunkiem wyrównania niedoczynności tarczycy, a tym samym lepszego samopoczucia jest nie tylko dobranie właściwej dawki leków, ale również regularne jej przyjmowanie. Powinny o tym pamiętać szczególnie kobiety, a jeszcze szczególniej te kobiety, które pragną mieć dziecko. Muszą bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nieleczona niedoczynność tarczycy może być dużą przeszkodą w powiększeniu rodziny. Jeśli jednak lekarz wyrówna odpowiednio poziomy hormonów, zajście w ciążę i jej utrzymanie nie musi być trudne.