Cukrzyca nie musi być straszna – wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobie

Cukrzyca nie musi być straszna – wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobie

Cukrzyca jest obecnie uznawana za chorobę cywilizacyjną. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, cukrzycę charakteryzuje wzrost poziomu cukru we krwi, który spowodowany jest nieprawidłowym wydzielania lub działania insuliny w organizmie człowieka. Taki stan przez WHO został nazwany hiperglikemią. Przewlekłe zaburzenia potrafią spustoszyć organizm chorego. Prowadzą do niewydolności narządów, takich jak: oczy, nerki, układ nerwowy czy serce. Uczeni oszacowali, że cukrzyca powoduje skrócenie życia człowieka nawet do 6-10 lat.

Cukrzyca posiada 4 postaci, które warto poznać w teorii. Dzięki temu potencjalny chory szybciej spostrzeże, że objawy, które się pojawiły dotyczącą właśnie cukrzycy.

Poniżej przedstawione zostały poszczególne typy tego schorzenia:

  • Cukrzyca – typ 1 – podstawowym objawem jest brak produkcji insuliny w trzustce. Powodem takiej sytuacji jest wyniszczanie komórek β. Ten typ choroby dopada najczęściej dzieci oraz osoby, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia. Do tej pory uczeni nie znaleźli przyczyn, które są winne pojawieniu się tej choroby.
    Do najczęściej stosowanych sposobów leczenia tego cukrzycy typu 1 zalicza się podawanie insuliny oraz odpowiednia dieta. Sposób żywienia cukrzyka polega na liczeniu ilości spożywanych węglowodanów, dzięki czemu chory ma świadomość ile jednostek insuliny powinien podać.
  • Cukrzyca – typu 2 – jej podstawowym źródłem pojawienia się są względy genetyczne oraz opór organizmu na działanie insuliny, spowodowany np. otyłością. Jeśli w życiu pacjenta pojawi się schorzenie zwane insulinoodpornością, można mieć pewność, że w przyszłości pojawi się u niego również cukrzyca. Jest ona bowiem następstwem wspomnianego wyżej schorzenia.
  • Cukrzyca ciążowa – u kobiet w ciąży może pojawić się obie odmiany cukrzycy – typ 1 i typ 2. Właśnie podczas ciąży mogą pojawić się zaburzenia wchłaniania węglowodanów. Jeśli u kobiety pojawia się problem cukrzycy ciążowej, musi ona szczególnie uważać na dietę – zarówno w ciąży, jak i po niej.
  • Inne typy – pojawiają się rzadko i stanowią jedynie kilka procent wszystkich zachorowań. To tego typu zalicza się cukrzycę zwaną MODY, która długi czas była mylona z cukrzycą typu 2. Kolejną odmianą jest cukrzyca LADA, która zaliczana była do cukrzycy typu 1. Dopada najczęściej ludzi szczupłych między 25 a 55 rokiem życia.

Inne, które można wymienić, to np. cukrzyca polekowa czy związana z problemami endokrynologicznymi.