Panorama zębów prezentowana w formie zdjęcia to stomatologiczne RTG pokazujące między innymi stan uzębienia, żuchwy oraz poszczególnych tkanek. Jeśli czujesz, że musisz mieć wykonane takie zdjęcie, w takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Opisujemy w tym artykule, w jakich przypadkach zdjęcie panoramiczne zębów jest potrzebne.
Zdjęcie panoramiczne zębów (nazywane również zdjęciem pantomograficznym) jest stosowane w stomatologii. Zdjęcie tego typu wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego pantomografem. To krótkie i bezbolesne badanie, które w żaden sposób nie wprawi pacjenta w dyskomfort. W praktyce pacjent siedzący na fotelu musi jedynie zagryźć specjalny ustnik, który obrazuje wszystkie dolne i górne zęby, bez ich nakładania się. W trakcie wykonywania zdjęcia pacjent musi siedzieć nieruchomo oraz wykonywać polecenia stomatologa. Czy trudno dostępna jest panorama zębów? Kielce są przykładem miasta, w którym występują placówki medyczne oferujące takie badanie.
Zdjęcie panoramiczne zębów ma szerokie zastosowanie. Przede wszystkim pozwala na zdiagnozowanie wszystkich zębów górnych i dolnych oraz tkanek miękkich i kości. Stomatolog może zarządzić wykonanie takiego zdjęcia, jeśli będzie chciał ocenić ogólne zdrowie zębów pacjenta, zdiagnozować zaawansowanie chorób przyzębia, zaplanować proces leczenia protetycznego i ortodontycznego, planować ekstrakcję zębów czy zdiagnozować obecność zapaleń w jamie ustnej. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy w Twoim mieście jest placówka stomatologiczna mogąca robić takie zdjęcia, wystarczy wpisać w internet miejscowość oraz słowa kluczowe np. panorama zębów kielce.
W czasie badania pantomograficznego wykorzystywane promienie rentgenowskie nie zawsze są bezpieczne. Zdjęcia tego typu nie robi się kobietom w ciąży oraz kobietom podejrzewającym to, że są brzemienne. Stomatolodzy również ostrożnie podchodzą do wykonywania tego typu badania dzieciom oraz młodzieży do 18 roku życia.