Stan przedcukrzycowy – co to takiego?

Stan przedcukrzycowy stwierdzany jest u osób, które posiadają zaburzenia poziomu glukozy we krwi, ale nie spełniają kryteriów pozwalających na stwierdzenie u nich zachorowania na cukrzycę. Wcześnie rozpoznany stan przedcukrzycowy jest zbawieniem dla osób, które zagrożone są zachorowaniem na cukrzycę. Dzięki takiej diagnozie chory ma szansę uniknąć cukrzycy. Największa zmiana powinna dotyczyć trybu życia osoby, u której stwierdzono stan przedcukrzycowy. Powinna ona wprowadzić odpowiednią dietę, jak również zwiększyć dotychczasową aktywność fizyczną. Dzięki tym działaniom do normy wróci waga chorego, dzięki czemu również poziom cukru we krwi się unormuje. Pojawi się wówczas perspektywa życia bez cukrzycy na długie lata.

Stan przedcukrzycowy określa nieprawidłowy poziom cukru we krwi mierzony na czczo. Jeśli wynik wynosi od 100 do 126 mg/dl lub jest wyższy, oznacza, że w organizmie zachodzą niepokojące zmiany nazywane stanem przedcukrzycowym. Dodatkowo należy zbadać tolerancję glukozy po posiłku. Jeśli dwie godziny po jego spożyciu wynik jest wyższy niż 140 – 199 mg/dl, wówczas również można mówić o stanie przedcukrzycowym.

Rozpoznanie we wczesnej fazie stanu przedcukrzycowego jest darem od losu. Pozwala bowiem wprowadzić działania profilaktyczne, pozwalające uniknąć choroby. Do najczęściej stosowanych należą oczywiście: dieta – dzięki której możliwe będzie usystematyzowanie gospodarki węglowodanowej organizmu oraz tłuszczowej. Ważne jest również badanie ciśnienia krwi, które ma istotny wpływ na dobre samopoczucie chorego.

Osoby, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy powinny zdawać sobie sprawę z faktu, że podwyższony poziom glukozy we krwi wzmaga postęp miażdżycy, co powoduje kolejne choroby.
Ci, którzy zlekceważyli stan przedcukrzycowy i zachorowali na cukrzycę, mogą spodziewać się, że prędzej czy później mogą mieć problemy z niedokrwieniem serca, chorobami naczyniowymi mózgu, jak również miażdżycą dolnych kończyn.

Warto zatem wykorzystać dar od losu, jakim jest wiadomość o stanie przedcukrzycowym i zadbać o siebie. Wbrew pozorom zdrowa dieta i ruch nie są tak straszne, jak powikłania, jakie mogą pojawić się podczas cukrzycy. Zdrowe jedzenie, codzienne spacery, praca w ogrodzie – to wszystko pozwoli wygrać z cukrzycą i zachować zdrowie przez wiele długich lat. Walczmy zatem o siebie. Potrzeba tak niewiele, żeby cukrzyca, która przez wielu uznawana jest za wyrok, nigdy nas nie dopadła. Nie podnośmy statystyk, które pokazują, jak duże obecnie jest zachorowanie na to cywilizacyjne schorzenie.

Company Reviews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *