Niedoczynność tarczycy a ciąża – czy prawdę mówią, że kobiety mające problem z tarczycą mogą nie zajść w ciążę?

Niedoczynność tarczycy a ciąża – czy prawdę mówią, że kobiety mające problem z tarczycą mogą nie zajść w ciążę?

Od wielu lat kobietom, które starają się o dziecko każe się wykonywać badanie, które ma pomóc stwierdzić, czy owa niewiasta ma problemy z tarczycą czy nie. To właśnie w zaburzeniach pracy tego gruczołu wypatrywano głównej przyczyny niemożności zajścia w ciążę.

Obecnie coraz rzadziej problemy z tarczycą są pierwszą przyczyną wymienianą przez lekarzy. Owszem, badania tarczycy nadal się wykonuje, jednak niedoczynność lub nadczynność nie zawsze staje się powodem niepłodności.

Kiedy zatem powinniśmy zacząć się martwić, jeśli nie możemy zajść w ciążę?

Zanim odpowiemy na to podstawowe pytanie, warto wyjaśnić, jak ważnym gruczołem w naszym organizmie jest tarczyca. Okazuje się, że ta mała część naszego ciała odpowiedzialna jest za wzrost, przemianę materii nastrój, piękne włosy i skórę i wiele innych rzeczy. Jak zatem widać należy o nią dbać, aby nie doszło do żadnych prawidłowości. Zdrowa tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę, kalcytoninę oraz trijodotyroninę, które stymulowane są poprzez TSH (hormon tyreotropowy), który z kolei wytwarza przysadka mózgowa. Najczęściej spotykane zaburzenia, które nieleczone w konsekwencji mogą doprowadzić do niepłodności to: nadczynność i niedoczynność tarczycy oraz jej zapalenie, zwane potocznie chorobą Hashimoto.

Jak się można spodziewać, jeśli praca najważniejszego gruczołu w organizmie człowieka jest zaburzona, również inne podzespoły zaczynają szwankować. To właśnie dlatego człowiek tyje lub chudnie, jest nerwowy, ospały lub mający problemy ze snem. Najgorszym z możliwych powikłań może być problem z zajściem w ciążę. Warto zatem, jeśli mamy podejrzenia, przebadać się pod kątem zaburzeń tarczycy. Bardzo rzadko bowiem zdarza się, żeby choroba przebiegała bez żadnych objawów. One się pojawiają, jednak jako laicy źle możemy je odczytywać, zrzucając na karb stresującej pracy lub innych pojawiających się w naszym życiu problemów. Przeważnie osoby, które chorują na nadczynność – wypadanie włosów i chudnięcie oraz nerwicę tłumaczą zbyt szybkim życiem. Ci zaś, którzy nagle przybrali na wadze zrzucają wszystko na złą dietę. A nadmierne tycie jest objawem zapalenia tarczycy (Hashimoto).

Badania pokazały, że zaburzenia najczęściej pojawiają się w okresie ciąży i menopauzy, jak również w okresie dojrzewania. To właśnie dlatego naukowcy doszukują się powiązania między gruczołem, a jajnikami, które ma być zależnością powodującą zajście w ciąże lub nie.