Tarczyca – powoduje niepłodność czy nie?

Tarczyca – powoduje niepłodność czy nie?

Lekarze niemożność poczęcia dziecka często zrzucają na karb chorób tarczycy. Mało tego, wielu z nich doszukuje się powiązania jajników właśnie z tym małym, jakże istotnym gruczołem występującym w naszym organizmie. Jeśli tak się dzieje, należy zadać sobie zasadnicze pytanie – czy tarczyca może być powodem problemów z zajściem w ciążę? Okazuje się, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nawet lekarze są podzieleni. Zarówno endokrynolodzy, jak i ginekolodzy nie potrafią odpowiedzieć na to nurtujące wiele milionów kobiet pytanie. Jest grono lekarzy, dla których tarczyca nie ma nic wspólnego z niepłodnością. Jest również takie, które odpowiada, że problemy z tarczycą i wyniki nie mieszczące się w normie są odpowiedzią na problemy kobiety z poczęciem dziecka.

Wielu lekarzy wypowiada się, że za niepłodność wcale nie musi odpowiadać tarczyca. Niestety w wielu klinikach pierwszymi badaniami, które wykonuje się, kiedy zgłasza się kobieta niepłodna, są hormony tarczycy. Jeśli wyniki wychodzą poza przyjęte normy, są one mylnie uznawane za przyczynę niepłodności kobiety.

Brytyjska NICE podaje wytyczne, które dotyczą tarczycy kobiet starających się o dziecko. Okazuje się, że badania nie potwierdziły, iż kobiety starające się o dziecko częściej miały problemy z zaburzeniami tarczycy, niż te, które się o dziecko nie starają. W związku z tym w Instytucie nie wykonuje się kobiecie na pierwszym miejscu badań tarczycy. Specjalistyczną opieką endokrynologiczno – ginekologiczną obejmuje się pacjentki, które wcześniej miały stwierdzone zaburzenia w pracy tarczycy.

Spójrzmy teraz na drugą stronę medalu. Skoro jednozancznie nie można stwierdzić, że zaburzenia tarczycy są przyczyną niepłodności, to kiedy upatrywać w nich szczególnego zagrożenia dla kobiet chcących posiadać potomstwo? Okazuje się, że niepłodność może być spowodowana tarczycą, jeśli stwierdzono u pacjentki ciężkie zaburzenia funkcjonowania wspomnianego gruczołu. Pacjentka, która zgłasza się do lekarza z jasnymi objawami niedoczynności tarczycy, do których należą m.in.: zaburzenia miesiączkowania, kwalifikuje się do leczenia niepłodności w zakresie tarczycy. Należy mieć na uwadze, że niedoczynność tarczycy może być przyczyną nawykowych poronień, których pacjentki nie są świadome i traktują je jako zwykła miesiączkę. Jeśli natomiast kobieta choruje na nadczynność tarczycy i posiada guzek na tarczycy lub wole, wówczas podczas nasilenia objawów może dojść do problemów z zajściem w ciążę. Pocieszający jest fakt, że objawy chorób tarczycy są na tyle silne, że prędzej czy później kobieta trafia do specjalisty, który leczy ją endokrynologicznie, dzięki czemu ma szansę zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.