Osoby, które dopadła cukrzyca lub u których stwierdzono stan przedcukrzycowy powinny stosować odpowiednią dietę. Wspomoże ona walkę z chorobą, która się pojawiła albo opóźni jej pojawienie się, jeśli to tylko ta druga przypadłość.
Jak zatem się odżywiać, aby nasz organizm miał odpowiednie warunki do walki z zaburzeniami? Przede wszystkim należy regularnie jeść. Spożywanie 4-6 posiłków dziennie, to podstawa sukcesu. Kolejną zasadą, której należy przestrzegać, to gotowanie wszelkich produktów al dente. Absolutnie nie mogą być rozgotowane – te automatycznie podnoszą poziom glukozy we krwi. Również inne produkty spożywcze potrzebne do stworzenia zdrowego posiłku powinno się odpowiednio gotować. Okazuje się, żę ryże oraz kasze chorzy powinni gotować w proporcji 1,5 części wody na 1 produkt. Gotowana kasza lub ryż powinny wchłonąć cały płyn. Jak więc widać, nie warto kupować wspomniane wyżej produkty w woreczku. Nie jesteśmy bowiem w stanie ugotować go w ten sposób. Ciekawe jest i z pewnością nie każdy o tym wie, że węglowodany z pieczywa wchłaniają się trudniej, jeśli spożywamy je w towarzystwie surowych warzyw. Należy pamiętać, aby dziennie zjadać co najmniej 0,5 kg warzyw. Nie można również zapominać o owocach. W diecie cukrzycowej powinno ich być znacznie mniej niż warzyw – dziennie można spożyć do 250 gram. Co ważne, nie każdy owoc może znaleźć się w diecie cukrzyka. Może on jeść jedynie te, które posiadają niską zawartość cukru, czyli: grapefruity, arbuzy, melony. Z diety powinien natomiast wyeliminować banany, winogrona i śliwki. Nie powinien także spożywać suszonych owoców, ponieważ zawierają one o wiele więcej cukru, niż świeże. Warto również pamiętać, że bardziej korzystne są oczywiście świeże owoce, aniżeli przygotowywane z nich soki, chyba, że taki sok przygotowaliśmy samodzielnie i spożyliśmy go od razu.
Dobre dla cukrzyków wydawać by się mogło są tłuszcze zwierzęce. Nie podnoszą bowiem glukozy we krwi. Pamiętajmy jednak, że to, co jest dobre na jedno schorzenie niekoniecznie musi iść w parze z innymi. I tak tłuszcze zwierzęce nie są najlepsze dla osób z podwyższonym cholesterolem. W związku z tym powinno się je spożywać, jednak odpowiednio kontrolować. Pamiętajmy, że cholesterol, który u osób z cukrzycą może być znacznie podwyższony, przyczynia się do szybszego powstawania miażdżycy. Aby zatem wprowadzić do diety zdrowe białko, w diecie przeciwcukrzycowej zaleca się spożywanie ryb, które zapobiegają miażdżycy, pod warunkiem, że przygotowano jest bez użycia tłuszczu oraz w temperaturze nie wyższej niż 100 stopni Celsjusza.