Nieuregulowana tarczyca przyczyną otyłości

Nieuregulowana tarczyca przyczyną otyłości

Osoby, które zauważyły u siebie nagły wzrost wagi zastanawiają się, co się stało. Często myślą, że jest to wynik złej diety i nieprawidłowego trybu życia. Czy aby na pewno?

Okazuje się, że po dokładnych badaniach, u osób otyłych diagnozuje się niedoczynność tarczycy, która jest odpowiedzialna za niewyregulowany metabolizm. Dodając do tego nieodpowiednie żywienie można spowodować, że przez krótki czas przybędzie nam duża ilość niechcianych kilogramów. Winą za taki stan należy obarczać nie tylko tarczycę, ale również złą dietę, która często bogata jest w dużej mierze w węglowodany. Do diety nieodpowiedniej dla chorych na tarczycę zalicza się poza innymi dietę wegetariańską, która utrudnia wchłanianie jodu, jak również tak potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, hormonu T3, wytwarzanego przez tarczycę.

Chora tarczyca nie przepada również za słodyczami oraz nabiałem, szczególnie kiedy wzbogacany jest cukrem. Wspomniane produkty mogą powodować, że nasz metabolizm znacznie spowalnia swoją pracę. Dodatkowo w organizmie zostanie pobudzona insulina, która będzie gromadziła każdą spożytą kalorię, co w przypadku osób otyłych nie jest dobre. Dodatkowymi powodami dużej masy ciała u osób chorych na niedoczynność tarczycy jest nieprzestrzeganie prostych zasad przyjmowania hormonów. Pierwszym i najważniejszym błędem jest spożywanie pierwszego posiłku przed upływem jednej godziny po wzięciu hormonu. Dodatkowo kolejne kilogramy mogą się pojawiać z powodu braku biologicznej dostępności hormonów, który spowodowany jest różnego rodzaju chorobami (np. celiakia lub choroby jelit).

Jeśli osoby chore chcą utrzymać wagę sprzed choroby lub w ogóle zrzucić choć część nadprogramowych kilogramów muszą bezwzględnie przestrzegać odpowiedniej diety. W przeciwnym wypadku rozregulowany metabolizm nie poradzi sobie w walce z nadwagą.

Kolejnym istotnym czynnikiem w walce z niedoczynnością tarczycy i jej skutkami ubocznymi w postaci nadwagi jest ruch. Jeśli pacjent nie ma żadnej aktywności fizycznej, może zapomnieć o gubieniu kilogramów. Nawet najlepsza dieta nie jest w stanie zastąpić codziennych ćwiczeń. Pomagają one nie tylko zgubić kilogramy, ale również wzmacniają mięśnie i stawy.
Badania udowodniły, że jednak nie każdy rodzaj ruchu jest dobry dla osób, które chorują na niedoczynność tarczycy. Nie powinny one wykonywać ćwiczeń, które powodują intensywny wysiłek. Po nim u chorych na niedoczynność mięśnie będą się długo regenerować, co może doprowadzić do zapalenia stawów.