Łzawienie oczu, kichanie… alergia pyłkowa: O co chodzi?

Łzawienie oczu, kichanie… alergia pyłkowa: O co chodzi?

Alergie są coraz powszechniejszym tematem, uznajemy się za alergików już nawet bez konsultacji ze specjalistami (np. eliminując gluten czy laktozę z diety), jednak najbardziej dotkliwa – pyłkowa – występuje tylko sezonowo i ciężko wyeliminować jej źródło z naszego źródła. Jak odpowiedzieć na tytułowe pytanie – o co chodzi?

Objawy oraz pierwsze kroki

Jeśli cyklicznie dostrzegamy u siebie takie problemy, jak łzawienie oczu, intensywne kichanie i kaszel, wodnisty katar, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, czyli kwitnienia całej roślinności, należy udać się do alergologa na badania diagnostyczne. Pozwolą one określić alergeny oraz ich poziom zagrożenia dla nas, a także podjąć kroki związane z leczeniem. Nieleczona alergia może się nasilać i prowadzić do powikłań, takich jak niedrożność dróg łzowych.

Problemy alergii pyłkowej

Diagnoza alergii u dzieci może być problematyczna, gdyż sugerując się objawami doszlibyśmy do innych wniosków – infekcji albo wrodzonego problemu z łzawieniem (niedrożność dróg łzowych). Alergia może być wrodzona, jednak wraz z wiekiem mogą się pojawić pierwsze objawy lub zmienić główne alergeny, wobec czego należy powtarzać badania diagnostyczne. Należy ograniczyć ekspozycje na pyłki, kurz przy kontrolowaniu warunków pogodowych oraz stosując odpowiednie leki.

Alergia to powszechny problem, którego dotyka ogrom ludzi, często w późniejszym okresie życia. Może się rozwinąć w drugą stronę – z wiekiem zaniknie, ale stała kontrola specjalisty będzie zalecana w tym temacie.