Odpowiednio dobrane składniki odżywcze i cukrzyca nam nie straszna

Odpowiednio dobrane składniki odżywcze i cukrzyca nam nie straszna

Stan przedcukrzycowy pozwala choremu zwalczyć objawy, które nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Jak tego dokonać? Wystarczy odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze występujące w pożywieniu, które spożywamy.

Jakie proporcje są odpowiednie dla osób ze stanem przedcukrzycowym? O tym za chwilę. Pierwszym ze składników, który musi pojawić się w dietetycznych posiłkach cukrzyka są węglowodany. Pamiętajmy jednak, że nie mogą to być te, które znajdują się w przysłowiowym “śmieciowym” jedzeniu. Każdy cukrzyk powinien pamiętać, że węglowodany w całości zamieniane są na glukozę. Badania PTD, które przeprowadzone zostały w 2017 roku pokazały, że węglowodany powinny być podstawą aż 45% całodziennego zapotrzebowania na energię. Jeżeli, ze względu na cukrzycę lub stwierdzony stan przedcukrzycowy, chory spożywa węglowodany posiadają niski indeks glikemiczny, mogą one stanowić nawet do 60% zapotrzebowania na energię. Należy jednak pamiętać o tym, aby spożycie cukrów prostych zostało wyeliminowane lub ograniczone do minimum. CHorzy na cukrzycę zmuszeni będą do tego, aby nie słodzić spożywanych napojów i przygotowywanych potraw. Jeśli nie potrafią zrezygnować ze słodkiego smaku, warto zastanowić się nad naturalnymi zamiennikami, do których należą stewia i ksylitol.

Starając się utrzymać odpowiednią dla cukrzyka dietę, powinno pamiętać się o odpowiedniej zawartości błonnika (który daje uczucie sytości) w spożywanych posiłkach. Jego zawartość nie powinna być mniejsza niż 25 – 50 gram na dzień. Kolejnym ze składników odżywczych, który odgrywa ogromną rolę w diecie cukrzycowej jest tłuszcz. Co ciekawe, tłuszcz podnosi poziom glukozy we krwi w bardzo małym stopniu – bo jedynie w 10%. Badania wykazały, że do prawidłowej gospodarki cukrowej organizmu, potrzebne jest 30-35% tego składnika w codziennej diecie. Należy pamiętać, aby w dietach prozdrowotnych, nie tylko w cukrzycowej, uważać na spożycie izomerów trans kwasów tłuszczowych. Ostatnim ze składników odżywczych, który powinien pojawić się w zbilansowanej diecie są białka. Każdy diabetolog oraz dietetyk będzie nas ostrzegał przed jego spożywaniem. Białko bowiem jest dobre dla naszego organizmu do momentu, w którym nie spożywamy go w nadmiarze. Jeśli tak się dzieje, wówczas możemy być pewni, że w znacznej mierze podniesie się w naszym organizmie glukoza. Zalecana ilość białka, której nie powinno się przekraczać, to 1 – 1,5g na kilogram masy ciała człowieka.