Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która często mylona jest z innymi schorzeniami. Jej objawy bowiem pasują do wielu innych chorób. Aby zatem stwierdzić, że przyczyną różnych dolegliwości jest niedoczynność tarczycy, należy zrobić specjalistyczne badania. Ale zanim badania, warto poznać przyczyny pojawiania się tego schorzenia.
Pierwszą z nich jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które nazywane jest chorobą Hashimoto. Jest to zapalenie, które nie boli, dlatego tak rzadko rozpoznawane jest w naszym organizmie. Niemniej jednak wykrycie go jest istotne, z racji tego, że atakuje tarczycę, powodując jej zniszczenie. W związku z tym, gruczoł ten produkuje coraz mniej hormonów pozwalających dobrze funkcjonować organizmowi. Kolejną przyczyną, przez którą pojawiają się zaburzenia wydzielania hormonów, jest operacyjne usunięcie gruczołu. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy tarczyca zostaje zaatakowana przez nowotwór lub pojawia się wole guzkowe. Sytuacja ta powoduje, że chory do końca życia będzie cierpiał na niedoczynność. Jej zaawansowanie zależy od tego, czy lekarz zdecydował się na usunięcie jednego płata, czy całego gruczołu. Inną przyczyną jest przemijające zapalenie tarczycy, które często pojawia się u kobiet po porodzie. Ten rodzaj zapalenia może przeminąć, jednak nieleczony, może doprowadzić do rozwoju choroby.
Pozostałe przyczyny, które również doprowadzają do choroby, to:
Jednym z rodzajów niedoczynności jest wtórna niedoczynność. Schorzenie to pojawia się jako skutek choroby przysadki. W medycynie pojawił się również trzeci rodzaj niedoczynności, a mianowicie niedoczynność trzeciorzędowa, której powodem są nieprawidłowości występujące w pracy podwzgórza. Jak wcześniej zostało wspomniane, najczęściej pojawiającą się u pacjentów jest wrodzona niedoczynność tarczycy, która spowodowana jest brakiem całkowitym lub częściowym tego gruczołu, niedoboru jodu w organizmie lub nieprawidłowej pracy przysadki. Subkliniczna niedoczynność tarczycy spowodowana jest zaburzeniami syntezy hormonów. Najczęściej ten rodzaj niedoczynności jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Aby rozpoznać, na jaki rodzaj niedoczynności cierpi chory, lekarz endokrynolog powinien zlecić szereg badań, które pozwolą ustalić odmianę schorzenia, jak również stopień jego zaawansowania.