Ci, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy lub cukrzycę powinni zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Jeśli zmienią dietę oraz wprowadzą do niego trochę więcej ruchu, z pewnością nie będą potrzebować środków farmakologicznych do unormowania cukru we krwi.
Lekarze mówią głośno, że z cukrzycą da się normalnie żyć, wystarczy przestrzegać zdrowej diety, która musi uwzględniać odpowiednie proporcje potrzebnych do normalnego życia składników odżywczych: węglowodanów, tłuszczów i białka. O czym zatem należy pamiętać? Węglowodany powinny stanowić do 60% dziennej energii każdego człowieka, w tym również chorego na cukrzycę. Tłuszcze, to energia na poziomie 30-35%, zaś białka pozostałe 15-20%. Jeśli osoba, która choruje na cukrzycę posiada nadwagę lub jest otyła, wartość białka powinna wzrosnąć do nawet 30% całodziennego zapotrzebowania.
Jeśli dieta i ruch nie poskromią wahań glukozy we krwi, lekarz wprowadzi leki wspomagające regulację jej poziomu. Jeśli one również nie będą dawały pożądanych efektów, konieczne będzie wprowadzenie insulinoterapii oraz ścisłej diety, w której wprowadzane będą zamienniki dietetyczne. Najczęściej jednak chorzy, którzy przestrzegają diety 1500 kalorii skutecznie chudną i normują dolegliwości pojawiające się podczas cukrzycy.
Pamiętać należy, że osoby, które chorują na cukrzycę zagrożone są zawałem serca w takim samym stopniu, jak osoby, które zawał mają już za sobą. Zagrożenie zawałem pojawia się nawet 3-4 krotnie częściej niż u osób zdrowych. Patrząc na wyniki badań, cukrzycy traktowani są podobnie, jak osoby z chorobą niedokrwienną serca. W związku z tym nie tylko podaje się farmaceutyki pozwalające uniknąć zawału, ale również wprowadza się odpowiednią dietę (z powodzeniem sprawdza się tutaj dieta śródziemnomorska).
Osoby, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy lub cukrzycę, obawiają się, że zalecana dieta będzie niesmaczna i monotonna. Nic podobnego! Wystarczy wprowadzić zdrowe odpowiedniki dotychczas spożywanych produktów. Dieta cukrzycowa jest smaczna i zróżnicowana. Tak naprawdę posiłki odpowiadają tym, które zjadane są przez osoby dbające o kondycję fizyczną oraz zgrabną sylwetkę. Ważne w niej jest to, aby wykorzystać produkty, które posiadają niski indeks glikemiczny. Jak więc widać – jedyne, czego musi nauczyć się chory, to spędzać dłuższy czas w sklepie i czytać etykiety wybieranych produktów. Wiadomo, że owoce i warzywa nie mają ich wyszczególnionych. Warto zatem stworzyć tabelę, która pozwoli poznać ich indeksy glikemiczne i wybierać te, które mają najniższy współczynnik.